Resultat mm från Värmdörullen – nu med bilder

Missa inte länken till vår externa lokala fotograf

https://sakerlagring.telia.se/user/Share.aspx?id=41509e65-6d1b-44c6-9aaa-f4bb13fb61c0

Då jag själv blev drickalangare detta år, så blev det bara kort från minglet efter målgång detta år. Massor av bilder helt osorterat. Jag missade t o m målspurten, men denna filmades av web-mastern och läggs ut ungefär samtidigt som PDF-filen. Dvs snart/någon gång till aldrig.

Stort grattis till alla segrare i klasserna, men även till alla som tog sig runt banan!

Hoppas ingen är glömd, skriv i så fall en rad på forumet Jag tror någon mer än Torbjörn från Sälens IF körde med tvåans hjul 30 km, men jag har glömt den anteckningen.

Stort tack till alla deltagare och funktionärer!

Resultat Värmdörullen

Placering, Startnummer, Namn, Klubb, Tid, Diff

Rullskidor Tävling D17- klassisk stil 15 km

1 200 JANSSON Emma Nacka-Värmdö SK 43:22.9 0.0

2 191 LINDH Lina Nacka-Värmdö SK 43:26.5 3.6

3 183 PROFIR Daniela Sundbybergs IK 53:24.4 10:01.5

4 187 NORLÉN Emelie Sundbybergs IK 56:18.4 12:55.5

Rullskidor Tävling H17-34 klassisk stil 30 km

1 3 EKLÖW Niclas Sundbybergs IK 1:09:57.9 0.0

2 4 LINDMARK Edvin Sundbybergs IK 1:09:58.7 0.8

3 18 EKMAN Stefan Strömsbergs IF Skidor 1:13:03.1 3:05.2

4 8 JOHANSSON Andreas Nacka-Värmdö SK 1:14:57.4 4:59.5

5 2 MELÉN Anders Filipstads SF 1:15:35.7 5:37.8

6 25 LARSSON Peter Axa Sportklubb 1:15:54.3 5:56.4

7 10 AHNBRINK Henrik Sundbybergs IK 1:16:07.7 6:09.8

8 6 BEJMER David Sundbybergs IK 1:20:51.8 10:53.9

9 7 STJERNSTRÖM Endre Sundbybergs IK 1:20:52.1 10:54.2

10 9 FURN Torbjörn Sälens IF 1:25:22.9 15:25.0
(2-ans hjul)

Rullskidor Tävling H35-49 klassisk stil 30 km

1 20 EKBERG Olle Nacka-Värmdö SK 1:09:58.3 0.0

2 12 GRAAS Magnus OK Linné 1:10:04.5 6.2

3 28 FOCHSEN Erik Nacka-Värmdö SK 1:13:05.8 3:07.5

4 19 LASU Martin Nacka-Värmdö SK 1:13:16.3 3:18.0

5 13 JAMELL Peter Nacka-Värmdö SK 1:14:27.1 4:28.8

6 14 ELIASSON Per Nacka-Värmdö SK 1:19:07.2 9:08.9

7 26 JOHANSSON Johan Östervåla 1:19:10.1 9:11.8

8 15 EKMAN Per Nacka-Värmdö SK 1:19:10.6 9:12.3

9 16 PAULSSON Olle Nacka-Värmdö SK 1:19:11.2 9:12.9

10 189 NORIN Peter Nacka-Värmdö SK 1:19:23.2 9:24.9

11 27 LOUKUSA Jukka Nacka-Värmdö SK 1:22:20.3 12:22.0

12 17 LARSSON Peter Nacka-Värmdö SK 1:36:47.8 26:49.5

Rullskidor Tävling H50- klassisk stil 30 km

1 24 HUONONEN Roger Stockholms Rullskidklubb 1:15:55.1 0.0

2 22 DAVIDSSON Peter Hallsta IK 1:16:05.6 10.5

3 190 JOHANSSON Kjell Hällbybrunns 1:23:19.0 7:23.9

4 23 NORDLÖF Sture Nacka-Värmdö SK 1:23:29.6 7:34.5

Rullskidor Motion D klassisk stil 15 km

1 192 PALMQVIST Margareta Nacka-Värmdö SK 1:08:05.9 0.0

Rullskidor Motion H klassisk stil 15 km

1 196 BERGVALL Martin Storfors SK 43:07.2 0.0

2 194 STENBERG Johan Stockholm 43:48.3 41.1

3 195 WESTMAN Andreas Djurmo 45:09.4 2:02.2

4 197 MÖRKBERG Niklas Eskilstuna 46:05.6
2:58.4

5 188 SVEDBERG Rikard Stockholm 47:27.6 4:20.4

6 198 ANDERSSON Håkan Nybro SK 49:27.5 6:20.3

7 1 MÅNBLAD Marcus Valbo AIF 52:46.8 9:39.6

8 199 WALLERMAN Dan Nacka-Värmdö SK 53:21.3 10:14.1

9 193 KOPPERUD Stefan Stockholm 58:15.7 15:08.5

Inlines Tävling H17- (hopslagna klasser) 30 km

1 97 BERGVALL Staffan Stockholm Speedskaters 1:03:48.7 0.0

2 96 PERMATS Patrik Stockholm Speedskaters 1:04:02.3 13.6

3 94 WANGEL Henric Stockholm Speedskaters 1:04:02.6 13.9

4 99 DIEDRICHS Måns Stockholm Speedskaters 1:11:03.7 7:14.0

Inlines Motion H med stavar 15 km

1 95 LUND Johan IK Jordbänningarna 45:49.9 0.0

_________________________________

Leave a Reply

Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com