Rivning av sommarstuga!

Först på plats var Per Lind (PL) som visade varför han blev anställd på Fellman en gång i tiden. Lind med en motorsåg i handen trivdes i chefens frånvaro och passade på att visa vad han går för. Taket var snabbt borta med hjälp från Ove och en nervös Erik som var överallt för att ge sken av kontroll på arbetsplatsen. Efter en timme kom cyklisten Gustaf med flickvän till detta arbetsläger för skidåkare. Med en svart Swix mössa försökte Gustaf smälta in bland alla skidåkare. Med en abnorm slägga försökte han åstadkomma maximal skada på de gamla fönsterbågarna. Stundtals var det en syn som kunde varit hämtad från en arbetsdag på samhall. Erik förklarade efter detta att bara de som ”arbetar” kan förvänta sig att bjudas på mat. Gustaf som inte är van vid hårt kroppsarbete utan sitter vid sin dator om dagarna såg missunnsamt på när PL visade vad en tioledsåkare kan göra med en tigersåg. Ordförande PL har för övrigt konstaterat torrt att Gustaf ”kan ju bara datorer”. Rivningsansvarig Pontus hade fastnat i någon rondell i Liljeholmen och kom aldrig fram till Mörtnäs. Han var saknad av få då det upplevdes av många som en harmonisk och fridfull klubbaktivitet. Vilket inte är brukligt när kaosmannen är i farten. Klubbens mekaniker Ronny som är bördig från Edins kranar visade god NVSK- anda och gick runt och småpratade och bjöd på sig själv som bara Sture kan göra. Mot slutet av dagen stod PL och karvade med motorsågen i en eternit platta. Detta fick många att höja på ögonbrynen men Lind tog ett djupt andetag och fortsatte i sitt enträgna arbete att förstöra sin tionde motorsågskedja. Vilket av PL sågs som ett bevis att han varit lyckosam på klubbaktiviteten. En ny bekantskap var Per Lagerberg (tidigare granne till Erik) som deltog trots att han inte hade betalt medlemsavgiften i NVSK. Detta sågs inte med blida ögon av det andra i klubben utan många uttryckte sitt ogillande inte bara bakom Pers rygg utan även direkt till en ångerfull Per. Som trots detta parasiterande lovade att komma på klubbens rullskidträning imorgon kl. 10.00. Gratis är gott som Per konstaterad när han lämnade klubbens aktivitet.

Lämna ett svar

Top