Riktigt så många blev det nu inte av diverse anledningar: sjukdom, 40-års fest etc. Till slut bidde vi bara 4 st; FMV-Martin, Filtret, Proskitmannen och Klubbmästare snö.
Sture var som alltid föredömligt förberedd, nu med ett uppdaterat Rullskid-Survival kit på endast ca 1 kg + drickabälte (det förra vägde 3-4 kg). Bland annat hade hammaren rationaliserats bort. Sture räknade med att hitta en stor sten längs vägen istället.
Här är hela nya bra-att-ha-med-sig-när-man-åker-rullskidor-listan (se även bild nedan):
Två fasta nycklar och en skiftnyckel (För att lossa hjulen. Av en ny lättare sort)
Rörbit, bricka och bult (för att slå ut kullagren med hjälp av stenen)
Torkduk (för att torka av smuts på lagren, gjord av avrivet lakan)
4 kullager (från Biltema)
2 m dasspapper (om man behöver bajsa ett par gånger, alternativt låna ut om någon annan behöver bajsa)
Plastpåsar (att sätta på fötterna om det blir regn)
2 st cigaretttändare (att värma av rullskidholkarna med, en tändare i reserv)
En liten polygrip (För att lossa rullskidholkarna med. Sture har sparat in 125 gram här jämfört med den förra tången).
Två rullskidholkar
En tejprulle
En vindjacka (Vädret var soligt och 18-19 C, men det är klart det kan ju slå om och Sture hatar kyla).
Öronlappar (som sagt det kan bli kallt)
Bilnycklar och plånbok (Plånboken innehåller ordentligt med sedlar om dasspappret trots allt skulle ta slut).
Hur det gick?
Jovars, trippeln från förra året var lite för svår att försvara men FMV-Martin gjorde en riktigt strong insats och kom in på en 4:e plats.
Vann gjorde Ronnie Löf, Högbo före Rastafari-Stefan Ekman och Magnus Graas. Bästa (och ende?) Gröna jägare var Niklas Eklöw som kom in på typ 5:e plats.
Klubbmästare snö, som bara kört 4 rullskidpass efter Vasan, kom in på typ 7:e. Efter att ha tagit rätt många förningar släppte han ryggen på första grupp.
Proskitmannen anförde andra grupp under de första 15 km ihop med Nina Lintzén. Sen gick det runt på alla fem i den gruppen. I en nedförsbacke med ca 5 km kvar gjorde Proskitmannen sitt patenterade dödsryck . Det höll till någon km kvar då Nina och två gubbar kom tillbaka. Proskit borde blivit typ 11:a-12:a.
Sture var sist av alla i starten. Snäll som han är så lät han vid två tillfällen de andra passera när det blev lite trångt med mötande bilar och trånga kurvor. Han slet hårt för att komma med i grupp 2 men backade sen tillbaka och körde ihop med en 71-åring som var riktigt fit. Oklar placering.
Håll utkik efter resultatlistan som säkert kommer på http://www.ostervalaif.se/