Dela nyhet
Race Report Billingen 40km
Igår, 14:24
Februari inleddes med representation från klubben på ett flertal långlopp. Erwan Weber och Sandra Noren höll fanan högt i Billingen och fortsatte att samla poäng till Touren. I skrivande stund har tourställningen inte uppdaterats. Däremot får vi ta del av Sandras race report:
Som ny medlem i klubben, men nygammal skidåkare, gjorde jag comeback i helgen efter några år med uppehåll från skidlopp. Det föll på Billingen i Skövde. Helt okänt lopp för mig, så det var med spänning jag och min man steg upp långt före solen och smög iväg från de sovande barnen (som vi lämnade hos farmor och farfar).
Vi såg "Billingen" på långt håll, det tornade upp sig på slätten. Solen steg och det såg ut att bli en helt fantastisk skiddag! Billingens friluftsområde överraskade med otroligt fina omgivningar, utsikt och faciliteter. Kan verkligen rekommendera ett besök där om man har vägarna förbi.
Att tävla är bästa träningen tycker jag. Jag lärde mig mycket som kan optimeras till nästa gång. Jag körde på lånade dp skidor, det var riktigt kul, jag tycker det kändes lättare än vanligt. Jag hade tyvärr lite för små trugor på stavarna, det gick ok första två varven innan de grävde ner sig lite i gropar i uppförsbackarna. Ena stavremmen lossnade i starten, gammal kardborre.
Jag gillade verkligen loppet och banan. Litet trevligt lopp (max 400 startande) och banan gick upp och ned hela tiden i mindre backar om typ 10-20 höjdmeter. Det var en varvbana på 7km som man körde 6 varv på. -1 och fina spår. Banan gick i 3 loopar så man hade bra koll på varandra under loppet. Skymtade åtminstone en till Nacka Värmdö åkare, förutom mig och Gustav.
Starten gick bra tycker jag, det var inte särskilt trångt, flöt på bra. Jag hade bra glid, och sökte efter bra ryggar, hittade rätt efter halva loppet och körde på med ett litet gäng. Slutade 10a bland damerna på 2:02:26. Det räckte till startled VL 3, fortfarande oklar poäng i tour och en sanslös träningsvärk i ryggen :D /Sandra Noren