Dela nyhet
Race report Vasaloppet
4 mar, 20:28

Det har gått några dagar sedan kröningen av våra nya kungligheter Alvar Myhlback och Stina Nilsson. Kanske har Vasalopps bluesen börjat infinna sig för er som de senaste månaderna levt och andats för allt vad loppet innebär. Men innan ni deppar ihop totalt så får vi ta del av Christian Smedbergs race report. Christian är en åkarna i tävlingsgruppen. Men först lite sammanfattning:
66 stycken Nacka Värmdö åkare skidade hela vägen mellan Sälen och Mora. Vi hade representanter från elitled till led 10 vilket verkligen visar på klubbens bredd. Klubbens topplaceringar på damsidan:
69: Erica Smedberg
75: Sandra Norén
114: Linnea Stider
Bland herrarna hittar vi följande topplaceringar:
159 Hannes Stenström
385 Björn Lystedt
386 Matti Näslund
Björn och Matti har för övrig exakt samma tid, inte ens ett målfoto kunde skilja dem åt när de sammansmälta gled över mållinjen. För Hannes blåser vi en extra fanfar i näverluren. Inte nog med att han gjorde ett imponerande resultat i totalen, han blev också Stockholms tredje snabbaste åkare!
Vi må hitta styrka och snabbhet bland våra åkare i de främre leden men uthållighet och pannben finns verkligen hos er som åkte på 11-12 timmar. Vilka kämpar ni är!
Race report Vasaloppet 2025
Jag heter Christian Smedberg och är primärt löpare med främsta merit en 29e plats på SM i maraton 2023. Utöver det är jag sedan i år ungdomstränare i NVSK och har åkt 8 Vasalopp för klubben tidigare.
Denna säsong har jag ökat upp mängden skidspecifik skidträning i form av rullskidor, skidor på snö och skierg. Detta har gjort att jag lyckats seeda mig till starled 2 via bra lopp i Moraloppet och Åsarna Ski Marathon. Med en begränsad skidpark så blev valet ett par begagnat inköpta Fischer DP med slip för kallt före trots den varma prognosen. Det visade sig att Stefan Sundell gjorde ett bra jobb i vallaboden.
Morgonen började tidigt med köande till startfållan vilket gjorde att jag fick en bra startposition i andra raden i led 2. Jag valde att stå längst ut till vänster för att ha möjlighet att kasta mig ut utanför spåren i händelse av strul på startgärdet. Jag fick en fin resa fram till backen där det blev lite köande initialt i de första två brantare partierna. Därefter kunde jag få relativt fritt spelrum och plocka en del placeringar andra hälften vilket gjorde att jag passerade hösta punkten kring 670e plats.
Mina skidor gick bra större delen av loppet men allra bäst i den kalla snön på myrarna. Jag hittade bra klungor att följa och plockade succesivt placeringar, upp till en 538e plats i Mångsbodarna. Det var häftigt att susa fram i så snabba farter och samtidigt känna att jag hade mycket kvar att ge. Från Mångsbodarna och framåt blev snön påtagligt varmare men fram till Oxberg höll sig snön i spåret till vänster fortfarande kall och där gick mina skidor fortsatt bra. Här fick jag sällskap av tränarkollega Johan Myhr en bit vilket var trevligt. I varje utförsbacke var jag noga med att lägga mig i det vänstra spåret trots att jag då inte fick några ryggar men i de flesta backarna kunde jag passera andra åkare ändå. I perioder kunde jag stå i fartställning så länge så att jag fick lite krampkänning i framsida lår.
Att jag hade en bra dag och var bättre tränad än tidigare år blev tydligast i uppförsbackarna som inte kändes lika branta och långa som jag minns de från tidigare lopp. Från Hökberg och in i mål var snön påtagligt varmare och nu gynnades jag istället av att leta starka ryggar. Det var häftigt att så sent in i loppet kunna trycka på tillfälligt och att hålla ryggar för att sedan kunna dra nytta av att ligga tight i vindsuget. Mellan Hökberg och Eldris passerade jag klubbkompisen Marcus Hellmark som informerade mig om att jag låg topp 500 (vilket jag egentligen gjort sedan Risberg) och att jag såg stark ut. Det gav viktig extra energi! Även om krafterna såklart började tryta mot slutet så kände jag mig ändå ganska stark och kunde plocka placeringar hela vägen in i mål. Tiden blev 4.27.51 och slutplaceringen 427 vilket är 53 min snabbare respektive 767 placeringar bättre än mina tidigare PBn.
Sammanfattningsvis så hade jag en fantastisk dag i spåret påhejad av entusiastiska NVSKare längs vägen. Ser redan fram mot att få chansen att starta i led 1 nästa år.