Webshopen för klubbkläder för vinterkollektionen nu öppen! – Trimtex ny leverantör av klubbkläder

Bästa/Bäste medlem! 

Nu är höstsäsongen igång! 

Webshopen för klubbkläder för vinterkollektionen nu öppen! – Trimtex ny leverantör av klubbkläder

Efter leveransproblem med DAEHLI har klubben valt Trimtex som ny leverantör. En ny kollektion med uppdaterad design finns nu framtagen och nu har vår nya leverantör (Trimtex) öppnat sin webshop för beställningar av årets vinterkläder. Notera att det är lite ny design och nya modeller så var noga med att använda deras digitala storleksguide som finns i webbshoppen. I webshoppen finns även instruktioner för hur man beställer, betalar och får leverans. Sista beställningsdag är söndag 10 september, med förväntad leverans i slutet av oktober. Vid frågor eller oklarheter kontakta Trimtex på support@trimtex.se. OBS! Detta är det enda tillfället att beställa kläder i vinterkollektionen för denna vintersäsong.

Instruktioner och länkar för inloggning:

Du kan nu beställa från er webshop genom att klicka på denna länk:
https://trimtex.se/sv/search?cgid=TS0002459

 Du kan också nå teamshopen genom att logga in på ditt personliga konto och ange denna kod under ”Mitt konto” – ”Mina webshopar”: TEAMCODE: NackaVarmdoSK2023

 
När du slutfört din beställning kommer du att få en orderbekräftelse.
 
En guide för hur man loggar in finns här

https://trimtexcustom.se/pages/teamshop-faq

Lite hållpunkter i övrigt för hösten:

Tisdagar 18.30 Gubbängens IP  – gemensam rullskidträning för barn, ungdomar, juniorer och vuxna

Gemensam rullskidträning tillsammans med övriga klubbar inom Skidallians Stockholm på tisdagarna med samling på Gubbängens IP kl 18:30 (kom i tid) och håller på till ca 19:45. Mer information finns på klubbens Facebooksidan: nvskidor och på Skidallians Stockholms Facebookgrupp: Skidallians Stockholm Barn & Ungdom. 

Onsdag 6 september KM Terränglöpning – aktivitet för alla i klubben där man springer i olika klasser och banlängder från ca 800-ca 9 km på Ekedals elljusspår i Gustavsberg, med första start kl. 18.30 (ungdomar, vuxen kl. 19). Klubben på korv och dricka efter loppet i samband med prisutdelning. Anmälan genom mejl till erik@nvskidor.se eller på plats direkt. Samlingsplats/Start vid ”parkeringen för Värmdöloppet” (avfart Gustavsberg/Norra Lagnö, från väg 222, kör Skärgårdsvägen ca 3 km, vänster infart Gezelius väg, 30 m vänster, 300 m höger och därefter 300 m till parkering).  Varmt välkomna!Dagges Dubbel lör 16 september
NVSK avser att arrangera DM i rullskidsprint, fri stil på Gubbängens IP och klassisk stil i backrace vid Högdalstoppen. Kostnadsfritt för klubbmedlemmar, anmälan via TA-idrottonline.

Ebbadalsracet i arrangemang av vår skidallianskollega Stockholms Rullskidklubb (SRK)

Passa på att köra träningstävlingen Ebbadalsracet första torsdagen i månaden, se SRKs hemsida www.stockholmsrullskidklubb.se eller FB-sida. 

Skidträningsresa 6-10 december  

Nacka Värmdö skidklubb kommer att ordna en skidträningsresa till Vålådalen 6-10 december (från 10 år och uppåt): mer information och anmälan mm kommer under september. Uppresa sker med nattåg, återresa med dagtåg. Det kommer att vara logi i rum/stugor med helpension och ungefär samma prisläge som tidigare år. Mer information kommer på klubbens Facebooksida: nvskidor

Vasaloppsresa 2024

Vi har som ambition att anordna bussresa till Vasaloppet även nästa säsong 2024. Under de kommande månaderna avser vi öppna bokningen. Mer information kommer på klubbens Facebooksida: nvskidor

Kom ihåg att förnya medlemskapet för verksamhetsåret 2032-2024 

Nacka Värmdö Skidklubbs verksamhetsår löper 1 juli – 30 juni. På klubbens hemsida https://nvskidor.se/shop/ kan du redan nu förnyas ditt medlemskap för det kommande verksamhetsåret 2023-2024. Där kan även nya medlemmar registrera sig. 

Facebook-sida för Köp- och Sälj – NVSK Köp & Sälj 

Missa inte vår Köp & sälj grupp för att sälja eller köpa klubbkläder, eller annat av intresse. Gå med du också! https://www.facebook.com/groups/921178135324196 

Rullskidor och tillbehör för elit och motionär hos vår samarbetspartner Ski&Bike Nordic – www.skibike.se i Hammarby Sjöstad

Passa även gärna på se över rullskidorna för höstsäsongen samt få skidvård och förnyad spannmätning av dina skidor för vintern. Alltid minst 20% medlemsrabatt på rek priserna (anges i webshopen www.skibike.se). För mer info kontakta dem via info@skibike.se eller mob/SMS 070-607 92 84.  

Följ oss gärna på Facebook: nvskidor för löpande information! 

OBS! Om du inte vill ha denna typ av mejlutskick framöver ber vi dig att meddela detta genom att svara på detta mejl.   

Med varma hälsningar,  

Styrelsen för Nacka Värmdö Skidklubb

Lämna ett svar

Top